Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš (Tomáš Baťa)

V lednu jsme s žáky 1. až 3. ročníku odstartovali celoroční projekt Řemesla se nebojíme, který je realizován v rámci Programu na podporu rozvoje kvality školství za finanční podpory Statutárního města Ostravy.

Cílem projektu je vytvářet pozitivní vztah mladších žáků k řemeslu, ukázat jim jeho význam, představit různé profese, podporovat rozvoj manuální zručnosti a zdokonalovat jemnou motoriku u dětí.

Projekt jsme zahájili teoretickým představením tradičních a moderních řemesel. Nic však nemotivuje více, jako vlastnoručně zhotovený výrobek. Žáci se proměnili na malé krejčí a švadlenky. Nejprve se sami učili navlékat nit, dělat uzlíky, vyšívat, přišít knoflík a nakonec i ušít si srdíčko.

Na jaře jsme v duchu velikonočních tradic tvořili z proutí. Za pomocí studentů Střední školy prof. Zdeňka Matějčka, oboru Zpracovatel přírodních pletiv (Košíkářské práce) děti pletly pomlázky, zdobily kraslice a povídaly si o velikonočních zvycích. Studenti našim žákům předvedli další výrobky z proutí, které byly výsledkem jejich získané praktické dovednosti.

V rámci akce „Zedničina frčí“ byla žákům představena další tradiční profese. Nejprve se děti seznámily s ukázkami obytných, sakrálních, průmyslových a dopravních staveb a uvědomily si význam zednického řemesla pro společnost. Děvčata i chlapci posléze vytvářeli pomocí stavebnice Teifoc svůj vlastní dům. Vystavené výtvory v atriu školy jejich autoři představovali svým spolužákům, výstava sklidila úspěch.

Naši žáci se dále také seznamovali s montážními pracemi. Nejprve se zúčastnili “exkurze” ve školní dílně, vyzkoušeli si různá nářadí, později sami zatloukali hřebíky, šroubovali šroubky a matice a montovali stavby ze stavebnice Merkur.

Všichni se už těšíme na další aktivity v keramické dílně a cvičné školní kuchyňce.

Nejnovější příspěvky:

Nezařazené
spravce2

IRON KIDS TRIATHLON

31. 5. 2024 uspořádala ZŠ Porubská tradiční závod v triatlonu v areálu letního koupaliště Ostrava-Vřesina. Adam Hořínek obhájil loňské prvenství a získal 1. místo v

Více >
Nezařazené
spravce2

Fotbalový turnaj

Ve čtvrtek 23. května jsme odehráli druhý ročník vřesinského fotbalového turnaje prvního stupně základních škol. Turnaje se zúčastnilo celkově šest škol. Hrálo se systémem každý

Více >

Rychlý kontakt

© 2020
Christoph Media Company | www.christophmedia.cz
Prohlášení o přístupnosti webu

Ing. Petr Štětka
Moore Advisory CZ s.r.o.
Karolinská 661/4, Karlín, 186 00 Praha 8
IČ: 09692142
e-mail: petr.stetka@moore-czech.cz
tel: +420 734 647 701.

Zřizovatel

Statutární město Ostrava
– městský obvod Poruba,
Klimkovická 28/55,
708 56 Ostrava-Poruba