Žákovská knížka

Archiv

ZŘIZOVATEL ŠKOLY

PODPORUJÍ NÁS

Něžná, sametová…

Loni v tomto podzimním čase jsme si připomínali významné stoleté jubileum vzniku samostatného Československa. Nyní se nám přiblížilo další kulaté výročí naší republiky. V sobotu uplyne 30 let
od sametové, či chcete-li něžné revoluce a 80 let od krutého zásahu nacistů proti českým studentům a od uzavření českých vysokých škol.

Události listopadu 1989 si žáci 9. ročníků připomněli aktivitami spojenými již nerozlučně s organizací Jeden svět na školách a s projekcí filmů věnovaných důležitým okamžikům moderních dějin. Letos promítání filmu Karla Strachoty (2019) Dopisy přes železnou oponu připadlo na 13. listopadu.
Po zhlédnutí dokumentu pak s žáky besedoval vzácný host, Profesor Jan Malura z Filosofické fakulty Ostravské univerzity. V našem „křesle pro pamětníka“ zavzpomínal na dobu před třiceti lety, kdy jako student 1. ročníku Pedagogické fakulty v Ostravě se zapojil do studentských aktivit, např. šíření letáků i seznamování místních s událostmi v Praze. A že to nebylo v našem městě horníků a hutníků vůbec jednoduché. Svým vyprávěním si získal bedlivou pozornost žáků, kteří jej pak zahrnuli spoustou dotazů. V příjemném prostředí dvě hodiny uplynuly jako voda.

Den boje za svobodu a demokracii si žáci mohou od minulého týdne připomínat u panelů v atriu školy. Jednak se seznámí s nejdůležitějšími událostmi roku 1989 v Evropě i s listopadem a prosincem 1989 krok za krokem, jak tehdy probíhaly události vedoucí k pádu komunistické diktatury a budování demokracie u nás. Expozici výtvarně doplňují práce našich žáků a dobové fotografie.

Zanech odpověď

  

  

  


*

Můžeze použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>