Žákovská knížka

Archiv

ZŘIZOVATEL ŠKOLY

PODPORUJÍ NÁS

Exkurze k soudu

Je pátek 11. května 2018 a skupinka deváťáků si plní jedno ze svých školních přání – návštěva soudního řízení. Teorii mají všichni z nich v malíčku a teď se chtějí přesvědčit, zda-li se jejich představy o průběhu soudního líčení liší od reality. S každým schodem, s kterým stoupáme výš do budovy Okresního soudu Ostravy–Poruby, roste očekávání. Jen projít samotných rámem u vchodu je pro nás velký zážitek. Natož chvíle, kdy vstupujeme do jednací síně a poznáváme, jak byly naše představy díky různým televizním show zkreslené.

Souzen je starší muž, který se popral s jiným mužem. Údajně jej minimálně dvakrát kopl do hlavy, když byl napadený v bezvědomí, čímž mu způsobil trvalé následky. Dva soudní znalci jsou vyslýcháni, aby se zjistila intenzita kopu a míra zavinění obžalovaného. Ověřuje se, zda-li si jedinec nemohl ono zranění způsobit jinak. Rozsudek padne o několik desítek minut později. Muž je odsouzen  na tři roky s pětiletou podmínkou,přestože svou vinu popíral.

Z reakcí samotných žáků je patrné, jak celou exkurzi vnímali:

„Rozsudek mi přišel spravedlivý. Soudce všechno hezky vysvětlil. Byla to zajímavá zkušenost i do budoucna. Určitě bych chtěl ještě někdy vidět nějaký soud.“ (Matěj Šupík)

„Velmi zajímavé mi přišlo ,dohadování’ soudního a klinického lékaře.“ (Adriana Pardylová)

„Atmosféra byla velmi zvláštní. Zároveň jsem si myslel, že hlavní líčení probíhá delší dobu a že soudce je přísnější. Během řízení bylo použito několik odborných výrazů, ale tyto nám byly taky vysvětleny. Jsem rád, že jsem získal nové zkušenosti. Myslím, že odsouzenému dali nízký trest.“ (Adam Šmahlík)

„Tento den beru jako velkou zkušenost a velký zážitek. Jsem ráda, že jsem se mohla zúčastnit.“ (Carolina Kubicová)

„Soud se mi velmi líbil. Byla tam super atmosféra, soudce mluvil zřetelně a celou situaci jsem pochopil . Pánovi to bylo celkem líto, ale sám to chtěl už mít za sebou.“ (Jiří Bohdalovský)

Mgr. Zuzana Václavíková

Zanech odpověď

  

  

  


*

Můžeze použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>